
Mytí vlasů šamponem není nic nového. Jen si ale vzpomeňme, co se používalo ještě před několika desetiletími, před vyvinutím chemických šamponů v laboratořích?
Na pohodlných tekutých šamponech dostupných v drogeriích vyrostly 2 generace, nyní se však zdá, že šamponová mýdla začínají opět dobývat svět. Tato mýdla nejsou jen malá, praktická a dlouhotrvající, ale také chrání životní prostředí tím, že se kvůli nim nevyrábí stále více zbytečných umělohmotných lahví.
Co potřebujete vědět o běžných tekutých šamponech?
Povrch suchých, barvených vlasů s roztřepenými konečky je poměrně porézní, což tyto povrchově aktivní látky na oko vylepšují, ale ve skutečnosti vytváří na vlasech silikonový „umělohmotný“ povlak, který je jen obtížně omyvatelný a dlouhodobě poškozuje strukturu vlasů. Nadměrné používání chemických vlasových kondicionérů narušuje přirozenou rovnováhu pokožky hlavy a vlasů, což vede k nadměrné tvorbě kožního mazu nebo pokožku hlavy vysušuje. Při přechodu na šamponové mýdlo mějte na paměti, že odstranění plastů z vlasů a pokožky hlavy může trvat týdny. K tomu stačí asi 2-3 mytí vlasů.
Co potřebujete vědět o šamponových mýdlech?
Šamponová mýdla jsou vlastně mýdla vyrobená z olejů ideálních pro vlasy a pokožku hlavy. Díky olejům, které obsahují, se vyznačují obsahem vitamínů a minerálů, zároveň ale také mají hydratační a výživný účinek. Není tedy nutné kupovat mýdlo pro různé typy vlasů, protože vyživující oleje obnovují přirozenou rovnováhu vlasů a hlavy.
Které oleje jsou pro vlasy nejlepší?
Všechna šamponová mýdla obsahují přírodní oleje. Podívejme se na několik příkladů: kokosový olej, olivový olej a jojobový olejový hydrát pečují o roztřepené konečky vlasů a vlasy vyživují. Konopný olej a mandlový olej vlasy posilují, ricinový olej stimuluje jejich zdravý růst vlasů a bambucké máslo je zjemňuje.
Jak je používat?
Mýdlo krouživým pohybem jemně vmasírujte přímo do mokrých vlasů tak, aby se na nich vytvořilo dostatečné množství pěny s čistícím účinkem. Dobře promasírujte vlasy a pokožku hlavy, poté je opláchněte teplou, avšak nikoli horkou vodou. Jako tonikum zkuste opláchnout jablečným octem: promíchejte cca. 1 dl jablečného octu a 1 dl teplé vody. (V závislosti na délce vlasů se tento poměr může lišit.) Opláchněte celý povrch vlasů a následně vlasy umyjte velkým množstvím vody. Vaše vlasy budou lesklé, jemné a zároveň silné. Místo jablečného octa můžete vyzkoušet také jiné druhy ovocného octa nebo citrónovou šťávu.
V případě dlouhých, vlnitých nebo kudrnatých vlasů doporučujeme v zájmu snazšího vyčesávání propláchnout octem.
Přechod na šamponové mýdlo zabere trochu času v závislosti na tom, nakolik byly vlasy při používání chemických šamponů poškozeny. Při prvním použití můžete své vlasy cítit jako mastné, tvrdé, ale nevzdávejte se. Tento jev postupně zmizí a vaše vlasy budou stále hydratovanější, lesklejší a zdravější.
V zájmu delší životnosti udržujte šamponové mýdlo odděleně od ostatních mýdel, ale můžete jej používat také k běžné denní očistě. Ve skutečnosti bychom ho mohli nazývat také mýdlem 2 v 1: mýdlo na tělo i na vlasy.
-
Šampónové mýdlo
45 Kč – 119 Kč
Proč při česání čerstvě umytých vlasů zůstává na hřebenu bílá vrstva?
pH hodnota vlasů a pokožky se pohybuje mezi 4 až 5, zatímco pH hodnota mýdel se pohybuje v rozmezí 8 až 9. Vlasy nedisponují kyselým pláštěm jako kůže, proto se na nich vytváří bílý voskový povlak, který vidíme na hřebenu. Abyste tomu zabránili, doporučujeme vlasy umýt jablečným octem (viz výše). Kyselá povaha octa neutralizuje alkalitu mýdla, odstraňuje voskový povlak a umožňuje vlasům dýchat a lesknout se.
Každé přírodní šamponové mýdlo je vyrobeno podle jiného receptu, takže výběr toho nejvhodnějšího pro vás může chvíli trvat. Nicméně určitě stojí za to vyzkoušet. Roztomýdlo vyvinulo šamponové mýdlo obsahující velké množství olivového oleje, ale v zájmu zdravých, hydratovaných vlasů a zdravé pokožku hlavy obsahuje také kokosový, jojobový a konopný olej.